Nordic walking

Nordic walking

W dosłownym tłumaczeniu wędrówki nordyckie - to intensywny marsz z kijami.
To niewątpliwie jedyna forma aktywności, która angażuje jednocześnie aż ok. 90% mięśni naszego ciała, powodując znacznie mniejsze zmęczenie i dwukrotnie większe zużycie kalorii niż zwykły marsz w takim tempie.
Pomysł na Nordic Walking narodził się w latach 30 ubiegłego wieku, w środowisku fińskich biathlonistów i narciarzy biegowych, jako udoskonalony trening letni, przygotowujący do zawodów zimowych. W latach 80 zaczęto nieśmiało promować marsz z kijkami, jako wyjątkowo efektywną i zdrową formę ruchu.
Promocji towarzyszyły coraz bardziej intensywne badania naukowe, które miały dowieść wyjątkowych korzyści z uprawiania nowego sportu. Cały czas była to jednak przede wszystkim jedna z form treningu profesjonalnych sportowców.
Dopiero w roku 1997r Nordic Walking został oficjalnie uznany za samodzielną dyscyplinę. Trzy lata później utworzono w Finlandii Międzynarodowe Stowarzyszenie Nordic Walking. Od tego czasu ta forma aktywności budziła coraz większe zainteresowanie w Europie zachodniej, a obecnie staje się coraz popularniejsza również w Polsce.

Podczas godzinnego treningu nordic walking utrzymujemy cały czas tempo Fat Burner (SPALANIA TKANKI TŁUSZCZOWEJ) dzięki czemu spalimy ok. 400-500 kcal. ( dla porównania, tradycyjny marsz pozwala spalić tylko 280 kcal).
Ciekawe, że zachowując poprawne tempo (Fat Burner) jesteśmy w stanie zachować tempo ok. 7-10 km/h, podczas, gdy średnie tempo zwykłego marszu waha się w granicach 3-4 km/h, przy czym odczuwany przez nas wysiłek będzie znacznie mniejszy.
(oczywiście tempo i intensywność marszu z kijami zawsze dostosowujemy do indywidualnych możliwości i stopnia wytrenowania)

DLA KOGO POLECAM NORDIC WALKING?

  • osobom pragnącym poprawić swoją sylwetkę oraz pozbyć się nadwagi – redukuje zbędne kilogramy i tkankę tłuszczową. W połączeniu ze zdrową dietą doskonale modeluje ciało. ( Ważnym dla osób otyłych i ze zwyrodnieniami jest fakt, iż ta forma marszu zmniejsza do 30 % obciążenie stawu skokowego, kolanowego i biodrowego oraz kręgosłupa
  • osobom z problemami zdrowotnymi – jest pomocny w łagodzeniu m.in. dolegliwości stawowych, układu krążenia, układu oddechowego
  • osobom narażonym na stres – likwiduje napięcie w obrębie ramion i karku
  • kobietom w ciąży – zapewnia sprawność poprzez wzmocnienie muskulatury ciała
  • osobom starszym – jest bezpieczną formą aktywności, połączonej ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu
  • młodzieży – pozwala na poprawienie kondycji fizycznej oraz koordynacji ruchowej; jest doskonałym treningiem ogólnorozwojowym

Nordic walking może być uprawiany wszędzie niezależnie od pory dnia i roku, jest nieskomplikowany i łatwy do nauczenia.